W Polsce jazda samochodem typu van nigdy nie była popularna – tylko 2% pojazdów stanowią auta tego rodzaju[1]. I choć na początku pandemii duża część osób porzuciła tradycyjne podróżowanie samolotem na rzecz kampera albo vana, to rosnące ceny paliw mocno zmieniły trend. Co wybierają Polacy? To właśnie rower jest praktycznym i tanim rozwiązaniem, a dzięki wersji elektrycznej jest jeszcze bardziej atrakcyjny. Pozwala na przejechanie znacznie więcej kilometrów bez większego wysiłku w dużo szybszym czasie.
E-bike jest idealny na każdą okoliczność – rodzinne wakacje, wypad z przyjaciółmi za miasto czy samotne wycieczki. Dlaczego? Sprawdźmy!
Van life to sposób na życie, który w czasach pandemii stał się niezwykle popularny, choć swoje początki ma w 2011 roku. Narodził się, jak wiele innych ruchów, w Stanach Zjednoczonych. Wraz z rozwojem Internetu pojawili się ludzie, którzy byli w stanie pracować z każdego miejsca na świecie. Postanowili to wykorzystać i zamienili swoje wygodne mieszkania na domy na kółkach - specjalnie przystosowane do życia w podróży vany. Żyli oni w drodze, codziennie poznając nowych ludzi, jedząc w nowych restauracjach i śpiąc w nowych lokalizacjach. Lecz ciągle w tym samym vanie. Wraz z rozwojem mediów społecznościowych narodził się termin “vanlife”, którzy szybko stał się viralem, a także określeniem pewnej subkultury.
Polacy coraz częściej myślą o zakupie e-bike’a
Ze względu na inflację i rosnące ceny paliwa wiele osób żyjących w ten sposób musiało jednak szukać tańszej alternatywy na zwiedzanie Polski. Cena za benzynę, ropę, a nawet gaz rosną w zastraszającym tempie. Osoby z duszą podróżnika zawsze jednak dążyć będą do życia w drodze za wszelką cenę. Co w takim razie jest kolejnym krokiem?
Wyniki badania Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego pokazują, że Polacy coraz chętniej wybierają rowery elektryczne. 63% badanych Polaków przyznaje, że e-bike ułatwiają drogę do pracy, zaś 62% jest zdania, iż rowery pomagają w codziennych zakupach. Co więcej, 4 na 10 respondentów przyznało, że rozważa zaopatrzenie się w e-rower dla siebie lub członka rodziny w ciągu najbliższych 6 – 12 miesięcy.
Rower elektryczny jest praktycznym i mądrym rozwiązaniem dla wielu konsumentów. Jest stosunkowo niewielki w porównaniu do samochodu, o wiele tańszy niż auto, a już na pewno mniej kosztuje jego utrzymanie. Bateria na jednym naładowaniu pozwala pokonać do 100 kilometrów, dzięki temu każdy może przejechać zdecydowanie dłuższe dystanse i to bez większego zmęczenia – podkreśla Grzegorz Grzyb, Wiceprezes Zarządu Romet.
W przypadku e-bike’a nie chodzi jednak tylko o ekonomię, choć to bardzo ważny aspekt. Powodem, dla którego coraz więcej użytkowników wybiera rower elektryczny jest przede wszystkim przyjemność z jazdy na dużo wyższym poziomie. Drugą, ważną kwestią jest to, że w zasadzie każda osoba, każda grupa użytkowników może pokonać zdecydowanie więcej kilometrów.
Podróże na rowerze elektrycznym są przede wszystkim ogromną przyjemnością, a świat widziany z perspektywy roweru różni się od tej samochodowej. Nasz kręgosłup, również nam podziękuje. Ponadto, to świetne rozwiązanie dla osób, które dbają o środowisko naturalne.
W wielu europejskich miastach rowery elektryczne stały się alternatywą dla innych środków komunikacji. Odciążając zatłoczone ulice i sprawiając okolicę bardziej dostępną i przyjazną pieszym. W niedalekiej przyszłości elektryczny jednoślad może stać się kluczowym środkiem transportu.
Z elektrykiem: Taniej, łatwiej i szybciej
Podróżowanie na własną rękę jest dla wielu uosobieniem wolności, swobody podróżowania i oszczędności np. na biletach lotniczych. Ostatnie miesiące pokazują jednak, że to za mało. To co jeszcze 2 lata temu dawał „vanlife” było atrakcyjnie, to teraz jest drogie i mało nowoczesne.
Wielu Polaków, nie tylko tych mieszkający w vanach, szuka alternatywnego środka do podróży po kraju i to rozwiązanie przynosi rower elektryczny. Romet jako pierwszy w Polsce rozpoczął produkcję e-bików.
Jako producent posiadamy pełne zaplecze projektowe i technologiczne. Technologia produkcji ram do rowerów elektrycznych, która odbywa się na zautomatyzowanych liniach pozwala zdecydowanie skrócić cały proces powstawania roweru, gwarantuje też pełną kontrolę zarówno nad jakością jak i pełnym procesem produkcyjnym. Tworzymy nasze rowery tu w Polsce w pełnym procesie produkcyjnym - od projektu, przez wydruk ramy 3D, laboratoryjne testy komponentów rowerowych aż po produkcję ram – podkreśla Grzegorz Grzyb, Wiceprezes Zarządu Romet.
Co więcej, Romet zapewnia na swoje ramy dożywotnią gwarancję, co świadczy o najlepszej jakości produktów.
Nowoczesny sposób podróżowania
Rower elektryczny jest idealna alternatywą dla osób, które nie chcą rezygnować z podróży w dobie kryzysu i rosnących cen. Pozwoli on zaoszczędzić wiele gotówki, którą można spożytkować o ciekawiej niż na paliwo dla samochodu. To nie koniec plusów. Wybór roweru to też dbanie o ekologię, zdrowie własnego kręgosłupa, kondycję. Życie z perspektywy siodełka potrafi być tak samo ciekawe jak z perspektywy vana. Kto wie, może za jakiś czas powstanie nowy internetowy trend specjalnie dla zwolenników elektrycznych rowerów.
Rower elektryczna nie zastąpi vana, przynajmniej nie w stu procentach. W vanie można spać, jeść. Czasami nawet kąpać się. Najważniejsze jest jednak życie w drodze, bo jak powiedział słynny Jack Kerouac, "droga to życie". A do tego rower elektryczny nadaje się idealnie. Jeśli kochamy codziennie być gdzie indziej. Proponowane 2 trasy rowerowe z pięknymi krajobrazami i małą lekcją historii zachęcą niejedną osobę do rowerowego stylu życia:
#1 Mazury – czyli szlakiem Kanału Elbląskiego
Dla fanów historii i zapierających dech krajobrazów, Mazury skrywają prawdziwą perłę. Szlak rowerowy wzdłuż Kanału Elbląskiego pozwala nie tylko poznać jego historię. Jeżeli pogoda dopisze warto skorzystać z dodatkowej atrakcji, jakim jest rejs na pokładzie jednego ze statków. Droga wokół kanału jest też na tyle mała, że skutecznie obniża ruch samochodów i można cieszyć się pięknymi widokami.
#2 Mazowsze i Warszawa – czyli szlakiem na zamek w Czersku
Ścieżki rowerowe w Warszawie nie dają nigdy takiej przyjemności jazdy, jak wyjazd poza jej granice. Czersk to niewielka miejscowość zaledwie 40 kilometrów od centrum Warszawy, w której znajdziemy zabytkowe ruiny średniowiecznego zamku książąt mazowieckich. Jeżeli pogoda sprzyja, większą część trasy można przejechać wzdłuż Wisły, a po drodze wypić pyszną kawę w Parku Zdrojowym w Konstancinie Jeziornej. Całej trasie towarzyszą niezwykłe drzew w ramach Mazowieckiego Parku Krajobrazowego
Aspekt zdrowotny, ekonomiczny a do tego moda na pojazdy elektryczne, to kolejny argument za tym, że już nie „vanlife”, a „e-bike” jest na topie. Popularność rowerów elektrycznych rośnie z roku na rok już nie tylko w Europie ale i w Polsce coraz więcej osób podejmuje taką decyzję i przesiada się na rower elektryczny.
Jedno jest pewne: rower elektryczny stał się świetnym wyborem dla turystyki rodzinnej i miejskiego przemieszczania się po zakorkowanych ulicach. W okresie wakacyjnym, kiedy Polacy szukają nowoczesnych i ekonomicznych sposobów podróżowania, to właśnie e-bike może być dla nich tym rozwiązaniem. Mikromobilność to już nie turystyka przyszłości, ale „nowy styl życia”.
Przewidujemy, że pojazdy elektryczne będą w tym roku odpowiadały aż za jedną piątą obrotu naszej firmy. Jako producent z powodzeniem wdrażamy światowe trendy i reagujemy na potrzeby klientów. Widzimy ogromny wzrost zainteresowania e-rowerami również w Polsce i odpowiadamy na to zwiększoną produkcją, ale przede wszystkim najnowszą technologią. Natomiast już teraz przewidujemy, że w 2022 roku udział rowerów elektrycznych w całej produkcji firmy Romet wynosić będzie około 20%. Posiadamy w swojej ofercie kilkanaście różnych modeli w zasadzie we wszystkich kategoriach: od E-MTB, E-Trekking i E-Cross, po E-City. Aktualnie pracujemy nad nowymi propozycjami e-bików - podkreśla Grzegorz Grzyb Wiceprezes Zarządu Romet.
O Grupie ROMET
ROMET jest największym producentem rowerów w Polsce. Należy też do grona najważniejszych producentów rowerów w Europie. To firma rodzinna ze 100% polskim kapitałem, lider w branży jednośladów z ponad 30-letnim doświadczeniem w produkcji rowerów. Nowoczesna fabryka rowerów Romet pozwala produkować sprzęt najwyższej jakości. Romet to aktualnie największy producent rowerów w Polsce. W swoich fabrykach produkuje rocznie ok. 400 tys. rowerów, co stanowi 1/3 całej produkcji w Polsce. W swojej ofercie posiada rowery z segmentu: rowerów górskich, szosowych, trekkingowych, crossowych, miejskich oraz elektrycznych. Fabryki Romet zlokalizowane są w siedzibie głównej w Podgrodziu koło Dębicy oraz w Jastrowie na północy Polski, wraz z centrum logistycznym w Kowalewie. Ich łączna powierzchnia to 65 tys. m kw. Znaczną część całej produkcji stanowi eksport rowerów na rynki Europy Zachodniej, między innymi do takich krajów jak: Niemcy, Wielka Brytania, Austria, Belgia, Szwecja, Hiszpania czy Czechy. Aktualnie rowery z fabryki Romet sprzedawane są na 50 rynkach na świecie.
[1] https://www.auto-swiat.pl/testy/porownania-samochodow/suv-czy-van-co-wybrac-sprawdzamy-12-modeli/14etpx0
Link do strony artykułu: https://wycieczki.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/juz-nie-tylko-van-life-polacy-wybieraja-rowery-elektryczne-i-zwiedzaja-polske